Sporo spośród nas na 100% myśli jak są produkowane modele anatomiczne. Istnieją one idealnie odwzorowane z rzeczywistością i posiadają szczegóły które zwykle oko nie wyłapie. Takie modele anatomiczne na samym starcie muszą być precyzyjne dane, które pozyskiwane są z danych radiologicznych z CT. Są wówczas znacznie wyczerpujące dane, na jakich będzie opierał się cały druk. Modele anatomiczne w wydruku 3d na czym bezpośrednio polega ta technika? Drukowanie 3d inaczej nazywane tworzeniem przestrzennym polega ona na powstaniu schematu, poprzez nanoszenie na niego innych warstw. Aby wydrukować modele anatomiczne potrzebujemy 4 najważniejszych rzeczy:
- 1. drukarki 3d
- 2. modelu komputerowego
- 3. programu, dzięki jakiemu będziemy mogli zmienić dany projekt
- preparatu spośród jakiego wytworzone zostaną modele anatomiczne czyli np. żywica czy proszek.
Wszelakie modele anatomiczne są produkowane w identyczny sposób. Modele anatomiczne są zazwyczaj ruchome a co za tym idzie możemy poszczególne części ze sobą zespolić. Wyjątkowo interesującym dowodem są modele anatomiczne czaszki człowieka. Czaszka osteopatyczna, która skupia się z aż 22 części. Tego typu modele anatomiczne idealnie sprawdzają się dla uczniów czy nauczycieli. Potrafimy ją spokojnie rozłożyć na części:
- Obejmuje miednicę (połowę) z pełnowymiarową
- kością udową,
- rzepką,
- piszczelem i strzałką,
- stępem,
- śródstopiem,
- flangami.
Pokazuje elastyczność kolan i kostek. Jedni możemy stwierdzić jak takie modele anatomiczne wspierają w nauce. Możemy zrozumieć dokładne położenie każdej części, zaś tego typu modele anatomiczne są wykonywane w formacie rzeczywistym.
Dzięki czemu jeszcze prościej jest się uczyć. Inne popularne modele anatomiczne to gatunki kości, które też potrafimy ze sobą swobodnie łączyć. Niezwykle fantazyjne dla mnie modele anatomiczne to: 1. Modele anatomiczne żebra- łączą się z 12 części. Ma kształt jak u dorosłego człowieka. 2. Modele anatomiczne czaszki osoby dorosłej – kości rozmontowane w walizce – jest do klasyczny wybór dla studentów biologii. Dzięki niemu potrafimy łatwo dopasować kości do głowy, zobaczyć szwy i otwory, jakie są w niej umieszczone. Dzięki dokładności i wyjątkowemu odzwierciedleniu możemy zobaczyć też jak prowadzą nerwy. Faktury w tym modelu anatomicznym są zachowane identycznie jak w realnej prawdziwej czaszce. Modele anatomiczne 3d są coraz bardziej jasne nie tylko na uczelniach wyższych, lecz też w normalnych uczelniach. Pobierają z nich studenci poznając ludzkie ciało. Modele anatomiczne maja to do siebie że prezentują się oraz cechują się identycznie jak ludzkie. Jest więc rozwiązanie również dla lekarzy w szpitalach, którzy mogą małym pacjentom pokazać operacje którą będą mieli również co właśnie będą robili. Modele anatomiczne są coraz bardziej dokładniejsze, a druk 3d staje się coraz bardziej rozwinięty technologicznie.